The One to Count On...

Area State Wrestling Participants

Posted: Saturday, February 17th, 2018 at 6:01 am
Author:

12 local wrestlers from Knoxville, Pella, Pleasantville, and PCM will vie for a state championship at the State Wrestling Meet at Wells Fargo Arena in Des Moines. Listen for updates throughout the day on KNIA/KRLS.

PELLA-3A
113-Ryan Hancock vs. Nick Miller (Waukee) L Fall 2:34
113-Ryan Hancock vs. Kaden Karns (Waterloo West) L Fall 3:16
Hancock has been eliminated from the tournament

KNOXVILLE-2A
170-Coby Meyer vs. Carson Devine (Algona) L Dec 3-1
170-Coby Meyer vs. Noah Glaser (NHTV) L Fall :53
Meyer has been eliminated from the tournament

220-Chase Bellon vs. Hunter Crawford (Independence) L UTB 3-2
220-Chase Bellon vs. Kobe Simon (West Liberty) W Fall 4:26
220-Chase Bellon vs. Areon Day (NHTV) L Fall :50
Bellon has been eliminated from the tournament

PCM-2A
106-Landon Fenton vs. Mason Hill (Cherokee, Washington) L Dec 7-3
106-Landon Fenton vs. Averee Abben (Osage) W Fall 1:46
106-Landon Fenton vs. Jacob Mielke (Pocahontas Area) L Dec 7-0
Fenton has been eliminated from the tournament

126-Chase Shirk vs. Kayden Kauzlarich (Centerville) L Dec 3-1
126-Chase Shirk vs. Carter Weeks (Vinton-Shellsburg) L Dec 6-4
Shirk has been eliminated from the tournament

138-Colby Tool vs. Matthew Doyle (Independence) L Dec 4-3
138-Colby Tool vs. Cade Vicker (COM) W MD 12-1
138-Colby Tool vs. Adam Hansen (Center Point-Urbana) W Dec 7-0
138-Colby Tool vs. Cam Rice (Columbus-Winfield/Mt. Union) W Fall 4:42
138-Colby Tool vs. Matthew Doyle (Independence) W 1-0
138-Colby Tool vs. Tanner Probasco (South Tama) L 9-1
Tool finishes in 4th place

160-Wes Cummings vs. Luke Hageman (Dyersville Beckman) L Fall 6:00
160-Wes Cummings vs. Alex Frieberg (Sergeant Bluff-Luton) W Fall :53
160-Wes Cummings vs. Cale Reicks (NHTV) W Fall :42
160-Wes Cummings vs. Colter Bye (Crestwood-Cresco) W Fall 3:34
160-Wes Cummings vs. Zach Williams (Osage) W Fall 2:42
160-Wes Cummings vs. Tate Battani (Ballard) L 11-5
Cummings finishes in 4th place

170-Lucas Roland vs. Zane Williams (Webster City) W TF 18-3
170-Lucas Roland vs. Jack Neuhaus (WDM) W 8-3
170-Lucas Roland vs. Paul Ryan (Mount Vernon) W 8-5
170-Lucas Roland vs. Kolton Bartow (Dubuque Wahlert) W 5-1
Roland wins State Championship

182-Jarron Trausch vs. Jackson Gingerich (West Liberty) W MD 14-3
182-Jarron Trausch vs. Thomas Bentley (Red Oak) L Fall 1:10
182-Jarron Trausch vs. Ben Lee (Ballard) L Fall 3:09
Trausch has been eliminated from the tournament

PLEASANTVILLE-1A
195-Evan Mann vs. Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) L Fall :53
195-Evan Mann vs. Wes Geisler (Hudson) L Fall 1:01
Mann has been eliminated from the tournament

220-Chaz Clark vs. Nicholas Gaes (Alta/Aurelia) L Fall 4:34
220-Chaz Clark vs. Chance Strough (Bedford/Lenox) W Fall 1:32
220-Chaz Clark vs. Logan O’Connor (Lisbon) W 5-1
220-Chaz Clark vs. Kaleb Reeves (Sigourney/Keota) L Fall 4:24
220-Chaz Clark vs. Monte Pottebaum (West Lyon) W 9-2
Clark finishes in 7th place

285-Matthew Kauffman vs. Jackson Lukes (South Winneshiek) L Fall 4:49
285-Matthew Kauffman vs. Gabe Hays (Louisa-Muscatine) W Fall 3:39
285-Matthew Kauffman vs. Arron Olson (Missouri Valley) L Fall :27
Kauffman has been eliminated from the tournament