Today’s Local Sports

Basketball-Schedule-Header

Pella Girls Control Knoxville From Start To Finish

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:59 am

Pella controlled everything from start to finish in its 82-38 win over Knoxville last night in girls basketball.

Read the rest of this entry »

Little Dutch Complete Sweep of Panthers with Big Offensive Output

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:59 am

Free throws and cold Little Dutch shooting kept Knoxville’s boys’ basketball team in it early, but height and depth was the name of the game in the second half en route to Pella’s 89 – 66 win over Knoxville yesterday.

Read the rest of this entry »

Knoxville Heads To Albia For The Team Wrestling Regionals

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:57 am

The Knoxville Wrestling Squad off their second place finish at the class 2A sectional on Saturday will travel to Albia to take on the Blue Demons in the team regionals.

Read the rest of this entry »

Final Week of Regular Season for Eagles Begins with Trip to Grinnell

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:57 am

Breaking a tough slump on Saturday, the Pella Christian boys’ basketball team joins the girls for one final regular season meet-up with Grinnell tonight.

Read the rest of this entry »

Trojans Girls Dominate, Boys Win Thriller in Sweep Over Wayne

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:52 am

The Pleasantville Girls Basketball team would play its best half of basketball in a 31-8 first half rout of Wayne last night, the Trojans continued the momentum through half number two en route to a 59-44 victory.

Read the rest of this entry »

PCM Boys Basketball Has First Place in Heart of Iowa In Mind Against Gilbert

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:52 am

The PCM Boys basketball squad has a share of first place in the Heart of Iowa conference in its sights when they compete with conference leader Gilbert tonight on the hardwood.

Read the rest of this entry »

Central Track and Field Adds Coach

Posted: Tuesday, February 9th, 2016 at 5:49 am

Former Augustana College women’s pole vaulter, Taelar Hillyer, was named as a volunteer assistant for the Central track and field program.

Read the rest of this entry »

Local Basketball Scores 2-8-16

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 6:49 pm

Girls Game
Knoxville 38 Pella 82 F

Boys Game
Knoxville 66 Pella 89 F

Knoxville Sends 6 Makes Team Regional; PCM Sends 7 To 2A District

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 6:00 am

Having a better day than expected the Knoxville Wrestling Squad put six grapplers into the district this Saturday with four being crowed sectional champions in class 2A in Albia.

Read the rest of this entry »

Pella Christian Boys Halt Losing Skid With Victory Over Van Meter

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:59 am

The Pella Christian boys basketball team snapped a five-game losing streak on their home floor Saturday, beating fellow Class 2A school Van Meter 72-61.

Read the rest of this entry »

Knoxville Sweeps Oskaloosa On The Lanes

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:58 am

The Knoxville Bowling Squads rolled past Oskaloosa on Saturday with convincing wins for both boys and girls.

Read the rest of this entry »

Pella High Bowlers Stay on a Roll, Trounce Norwalk

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:57 am

Staying perfect, the Pella High boys’ bowling team topped Norwalk by nearly 500 pins in their meet Saturday.

Read the rest of this entry »

Little Dutch, Panther Boys Go At It in the Tulip City

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:55 am

Former conference foes, Pella High and Knoxville’s boys will end Monday night in a contest between two surging teams.

Read the rest of this entry »

Knoxville and Pella Girls Meet Tonight

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:54 am

After two thrilling finishes in the last two games, the Knoxville Girls Basketball Squad hopes to make it three in a row when the Panthers travel to Pella High and face the eighth ranked Lady Dutch tonight in a makeup of a game that was snowed out last Tuesday.

Read the rest of this entry »

Eagles’ Boys Edge Bluejays, Girls Showed Strength on the Alleys

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:53 am

By just 17 pins, the Pella Christian boys’ bowling team was able to knock off Bondurant-Farrar on Saturday, 1998 – 1981.

Read the rest of this entry »

SE Warren/Melcher-Dallas Gets 4 To District And Qualifies For Team Regional

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:52 am

Southeast Warren/Melcher-Dallas advanced four wrestlers out of the class 1A sectional Saturday hosted by the Warhawks/Saints.

Read the rest of this entry »

Postseason Wrestling Results Favorable for Trojans

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:52 am

Facing tough competition traveling to Belle Plaine for Sectionals, the Pleasantville Trojan wrestling squad will have several representatives in the District competition. Hunter Tyree at 126 will advance, as he would claim second place. Griffin McBride would win two by fall and one by decision to get first place at 145. Sawyer Phillips would get seeded with a bye, but dominate his competition at 152 with two wins by fall also getting the gold. Freshman grappler Cael Lester would get second place at 160, Chaz Clark would move on in the 195 weight class with a first place finish, and Will Anthony would record three wins by fall at heavyweight to also get first. All in all six Trojan wrestlers seasons have been extended, and Pleasantville as a team would finish in second place behind West Marshall and will advance to team competition on Wednesday. Full results for all Trojan wrestlers can be found below.

120 – Devon Flesher (12-20) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal – Tyler Strasser (North Mahaska-New Sharon) 38-18 won by fall over Devon Flesher (Pleasantville) 12-20 (Fall 1:04)
Cons. Semi – Devon Flesher (Pleasantville) 12-20 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Wyatt Edler (West Marshall-State Center) 15-19 won by fall over Devon Flesher (Pleasantville) 12-20 (Fall 1:27)

126 – Hunter Tyree (8-4) placed 2nd and scored 20.00 team points.
Quarterfinal – Hunter Tyree (Pleasantville) 8-4 won by fall over Cody Frahm (H-L-V-Victor) 9-32 (Fall 1:35)
Semifinal – Hunter Tyree (Pleasantville) 8-4 won by fall over Joe Carolus (Colfax-Mingo) 15-8 (Fall 3:57)
1st Place Match – Jarrett Stodghill (North Mahaska-New Sharon) 40-10 won by fall over Hunter Tyree (Pleasantville) 8-4 (Fall 3:49)
2nd Place Match – Hunter Tyree (Pleasantville) 8-4 won by rule over Joe Carolus (Colfax-Mingo) 15-8 (RULE)

132 – Tathan Clark (11-25) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Tathan Clark (Pleasantville) 11-25 received a bye () (Bye)
Semifinal – Cole Needham (West Marshall-State Center) 40-1 won by fall over Tathan Clark (Pleasantville) 11-25 (Fall 1:09)
3rd Place Match – Adam Teed (Colfax-Mingo) 32-19 won by fall over Tathan Clark (Pleasantville) 11-25 (Fall 1:49)

138 – Hunter Drake (22-17) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Hunter Drake (Pleasantville) 22-17 won by decision over Shaun Clark (North Mahaska-New Sharon) 29-28 (Dec 10-6)
Semifinal – Cooper White (West Marshall-State Center) 32-6 won by major decision over Hunter Drake (Pleasantville) 22-17 (MD 15-2)
3rd Place Match – Sage Zylstra (Lynnville-Sully) 35-12 won by fall over Hunter Drake (Pleasantville) 22-17 (Fall 3:09)

145 – Griffen Mc Bride (26-4) placed 1st and scored 24.00 team points.
Quarterfinal – Griffen Mc Bride (Pleasantville) 26-4 won by fall over Bryson Barnett (Lynnville-Sully) 6-14 (Fall 1:22)
Semifinal – Griffen Mc Bride (Pleasantville) 26-4 won by fall over Will Dunsbergen (Colfax-Mingo) 21-25 (Fall 1:18)
1st Place Match – Griffen Mc Bride (Pleasantville) 26-4 won by decision over Levi Randall (West Marshall-State Center) 24-22 (Dec 7-2)

152 – Sawyer Phillips (32-7) placed 1st and scored 24.00 team points.
Quarterfinal – Sawyer Phillips (Pleasantville) 32-7 received a bye () (Bye)
Semifinal – Sawyer Phillips (Pleasantville) 32-7 won by fall over Tylor Kane (B-G-M-Brooklyn) 23-20 (Fall 0:34)
1st Place Match – Sawyer Phillips (Pleasantville) 32-7 won by fall over Wade Van Otegham (H-L-V-Victor) 20-10 (Fall 3:02)

160 – Cael Lester (26-8) placed 2nd and scored 19.00 team points.
Quarterfinal – Cael Lester (Pleasantville) 26-8 won by fall over Gerardo Gamboa (B-G-M-Brooklyn) 6-23 (Fall 3:24)
Semifinal – Cael Lester (Pleasantville) 26-8 won by major decision over Garrett Dunn (West Marshall-State Center) 24-20 (MD 15-5)
1st Place Match – Nate Van Buren (H-L-V-Victor) 42-3 won by fall over Cael Lester (Pleasantville) 26-8 (Fall 5:32)
2nd Place Match – Cael Lester (Pleasantville) 26-8 won by rule over Garrett Dunn (West Marshall-State Center) 24-20 (RULE)

170 – Austin Flesher (17-17) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal – Max Knapp (Lynnville-Sully) 24-18 won by fall over Austin Flesher (Pleasantville) 17-17 (Fall 3:40)
Cons. Semi – Austin Flesher (Pleasantville) 17-17 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Austin Flesher (Pleasantville) 17-17 received a bye () (Bye)

182 – Travis Daggett (11-23) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal – Jack Hardin (Lynnville-Sully) 26-21 won by fall over Travis Daggett (Pleasantville) 11-23 (Fall 1:56)
Cons. Semi – Travis Daggett (Pleasantville) 11-23 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Isaac Weigelt (West Marshall-State Center) 6-14 won by fall over Travis Daggett (Pleasantville) 11-23 (Fall 2:33)

195 – Chaz Clark (34-2) placed 1st and scored 22.00 team points.
Quarterfinal – Chaz Clark (Pleasantville) 34-2 received a bye () (Bye)
Semifinal – Chaz Clark (Pleasantville) 34-2 won by fall over Caleb Barnett (Lynnville-Sully) 10-12 (Fall 1:18)
1st Place Match – Chaz Clark (Pleasantville) 34-2 won by decision over Alex Schaper (West Marshall-State Center) 27-16 (Dec 4-2)

220 – Eduardo Sanchez (1-2) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Eduardo Sanchez (Pleasantville) 1-2 won by decision over Aaron Van Der Krol (Lynnville-Sully) 16-28 (Dec 8-4)
Semifinal – Ben Mead (Colfax-Mingo) 14-8 won by fall over Eduardo Sanchez (Pleasantville) 1-2 (Fall 1:44)
3rd Place Match – Kyle Schaper (West Marshall-State Center) 11-21 won by fall over Eduardo Sanchez (Pleasantville) 1-2 (Fall 2:09)

285 – Will Anthony (34-6) placed 1st and scored 26.00 team points.
Quarterfinal – Will Anthony (Pleasantville) 34-6 won by fall over Kyle Kilmer (B-G-M-Brooklyn) 9-26 (Fall 2:31)
Semifinal – Will Anthony (Pleasantville) 34-6 won by fall over Garrett Chapman (Colfax-Mingo) 30-15 (Fall 1:43)
1st Place Match – Will Anthony (Pleasantville) 34-6 won by fall over Ed Henning (H-L-V-Victor) 31-12 (Fall 2:19)

Simpson Holds Off Central, Sweep the Dutch

Posted: Monday, February 8th, 2016 at 5:50 am

A big second-half push by the Central men’s basketball team was not enough to overcome Simpson on Saturday, and they fell 79 – 74.

Read the rest of this entry »

Knoxville Qualifies 6 Makes Team Regional; PCM Sends 7 To 2A District

Posted: Sunday, February 7th, 2016 at 6:01 am

Having a better day than expected the Knoxville Wrestling Squad put six grapplers into the district this Saturday with four being crowed sectional champions in class 2A in Albia.

Read the rest of this entry »

Pella Christian Boys Halt Losing Skid With Victory Over Van Meter

Posted: Sunday, February 7th, 2016 at 6:00 am

The Pella Christian boys basketball team snapped a five-game losing streak on their home floor Saturday, beating fellow Class 2A school Van Meter 72-61.

Read the rest of this entry »